«Turen blir mye mer interessant med golf»

Alder: 61
HCP: 21,9 (har vært nede på 16,7 da jeg spilte mer. Nå spiller jeg ikke i all slags vær).
Yrke: Regnskapsansvarlig ProNav
– Hvem eller hva var det som fikk deg til golfen?
«Ei venninne (Mia) fikk meg med på Bryne der jeg tok kurset i 2002-03, før Egersund og Ogna fikk egne baner»
– Hva er kjekt med golfen?
«Det er å konkurrere, mest med meg sjøl og å treffe folk. Jeg har ikke tidligere drevet noen form for idrett – med ball eller på anen måte. Golfen er fascinerende, selv etter dager med en skikkelig dårlig runde, er det spennende å prøve på nytt.»
– Hva inneholder bagen din?
«Der har jeg ei lett blanding: driver, jernsett og putter fra Wilson, fairway wood og hybrider fra Callaway samt 52 og 56 grader fra Cleveland.»
– Hva er favorittkølla di?
«Det forandrer seg hele tida. I begynnelsen var det en driver fra Cobra – jeg brukte den så mye at den ble helt utslitt.»
– Hender det at du sikler du etter ei ny kølle?
«Ja, jeg kunne nok tenkt meg en 60 grader»

– Morsomste hullet på Maurholen?
«Hull 6, mitt beste hull med flest par og birdie – for ikke å glemme en hole in one»
– Og det vanskeligste hullet?
«Hull 8 – spesielt i full motvind.»
– Kjekkeste norske bane utenom Maurholen?
«Jeg er 3-klubb medlem fordi jeg liker å spille på forskjellige baner. Blir fort lei når jeg bare spiller på Maurholen. Den beste norske banen synes jeg er Kongsvinger. Dersom vi reiser til Sverige, krysser vi grensen der, kun for å spille på Kongsvinger-banen.»
– Du og mannen din Kristian har av og til med dere golfbagen når dere reiser utenlands, hva er den fineste golfopplevelsen eller beste banen?
«Mange, men Tauro-dalen på Gran Canaria er definitivt en av dem. Ellers er en av de fineste opplevelsene da jeg spilte i Egypt på nyttårsaften i 2011 og fikk hole in one. – og selvsagt også da jeg fikk hole in one på hull 6 her i Maurholen i september 2016.»
– Vi har nettopp hatt partunering i klubben, og jeg ser du ikke deltok. Men hvis du fikk sjansen til å gå en runde med en av de virkelig store golferne – fritt valg, hvem ville du da velge å ha med deg i flighten?
«Da kunne jeg tenkt å spille med Viktor Hovland, han ser så avslappa ut.»
– Du deltar litt i andre turneringer, 50+ og seniormedal – hva med i år? Hva er målet?
«Ganske enkelt: gjøre mitt beste – og helst bedre enn i fjor.»

(Ført i pennen av Mons – fremdeles HCP 35,9)